Automobilio važiuoklė yra bet kurio automobilio pagrindas. Ji palaiko kėbulą (kas yra automobilio kėbulas galite paskaityti čia) ir pakabos sistemą, užtikrina krypties stabilumą ir komfortą, užtikrina, kad automobilis išliks standus ir tvirtas važiuojant posūkiuose, greitėjant ir stabdant. Važiuoklės diferencialas paskirsto variklio galią tarp priekinių ir galinių ratų. Paprastai tariant, važiuoklė yra jūsų automobilio skeletas, kuris atlieka daugybę funkcijų. Tai yra automobilio rėmas arba konstrukcinis elementas, kuris palaiko visus kitus mechaninius elementus kartu – automobilio kėbulą, variklį, transmisiją, degalų baką, oro kondicionavimo įrenginį, išmetimo vamzdžius (daugiau informacijos apie tai kas yra automobilio išmetimo vamzdžiai ir kokia jų funkcija skaitykite čia) ir kitus pagrindinius komponentus. Važiuoklę paprastai sudaro plienas, aliuminis, plastikas, stiklo pluoštas ir guma. Ji yra neatsiejama bet kurio automobilio dalis, nes suteikia stabilumo ir tvirtumo visai transporto priemonei, be jos ratai negalėtų suktis.
Kaip veikia automobilio važiuoklė?
Automobilio važiuoklę sudaro kelios skirtingos dalys, kurių kiekviena atlieka skirtingą funkciją ir kurios yra suprojektuotos taip, kad veiktų kartu ir sudarytų visą sistemą. Šios dalys – tai tarpiniai rėmai, skersiniai rėmeliai, važiuoklės bėgiai ir pakabos laikikliai:
- Rėmai – tai važiuoklės dalys, padedančios išlaikyti ir prilaikyti variklį ir pavarų dėžę (plačiau apie tai kas yra pavarų dėžė ir kokie būna jų tipai galite paskaityti čia).
- Važiuoklės bėgiai – tai vertikalios ir išilginės sijos, einančios abiejose automobilio salono pusėse ir naudojamos važiuoklei sutvirtinti ir padaryti ją standesnę.
- Pakabos laikikliai užtikrina sklandų pakabos veikimą ir tolygų svorio paskirstymą. Jie gali būti pritvirinti arba prisukti varžtais prie važiuoklės.
Šiuolaikinių automobilių važiuoklė gaminama iš aliuminio arba plieno. Aliuminis yra lengvesnė medžiaga už plieną, todėl jis dažnai naudojamas šiuolaikiniuose sportiniuose automobiliuose, kuriuose svoris yra labai svarbus eksploatacinėms savybėms. Kas yra automobilio eksploatacija galite paskaityti čia.
Automobilio važiuoklė atlieka svarbų vaidmenį apsaugant vairuotoją ir keleivį, taip pat ji skirta apsaugoti gyvybiškai svarbias automobilio dalis, pavyzdžiui, variklį ir transmisiją. Smūgio ar susidūrimo atveju būtent važiuoklė apsaugo grindis nuo griūties ir sugeria didžiąją dalį smūgio jėgos.
Dažnai vairuotojai nė nesusimąsto apie važiuoklės tikrinimą, jei nebuvo autoįvykio ar kol kažkas netikėtai pradeda skleisti pašalinius garsus. Jei kyla klausimas, kada reikėtų važiuoklę remontuoti ar tikrinti, galite paskaityti čia, galbūt rasite atsakymus į Jums kylančius klausimus.