Šiltajam sezonui vairuotojai vis rečiau renkasi universalias padangas arba nusprendžia „pribaigti“ senas žiemines, tačiau net ir nusprendus įsigyti naujas vasarines, visgi reikėtų žinoti keletą dalykų apie tai, kaip išsirinkti geriausiai Jūsų automobiliui tinkantį gaminį.
Jei nesate tikri, kad automobilis iki šiol buvo apautas tinkamo dydžio padangomis, gamintojo rekomenduojamus išmatavimus galite rasti ant degalų bako dangtelio arba vairuotojo durelių statramsčio. Kitu atveju tikslų plotį, aukštį ir skersmenį rasite ant iki šiol naudotų vasarinių padangų sienelių. Mūsų svetainėje rasite padangų dydžio skaičiuoklę, kuri taip pat gali Jums padėti.
Abejojantiems dėl to, ar verta pirkti vasarines padangas, galime priminti, kad žieminių padangų savybės esant aukštai temperatūrai pastebimai suprastėja. Didžiausią įtaką tam turi minkštesnis gumos mišinys, dėl kurio savybių pailgėja stabdymo kelias, suprastėja stabilumas įveikiant posūkius, o automobilio valdymas nėra toks tikslus, koks galėtų būti su vasarinėmis padangomis.
Kaip mėgstate vairuoti?
Svarstydami apie tai, kokias vasarines padangas vertėtų pirkti, visų pirma, įvertinkite tai, kokį automobilį vairuojate, kur daugiausiai važinėjate ir koks yra Jūsų vairavimo stilius. Jei mėgstate sportišką vairavimą, orientuokitės į aukštesnės klasės padangas. Taip, jos neišvengiamai bus brangesnės, tačiau kaip patys galite pastebėti žiūrėdami „Formulės 1“ varžybas padangų kokybė automobilio elgesiui turi didžiulę įtaką.
Važiuojant didesniu greičiu papildomas brangesnių sukibimas gali lemti skirtumą tarp smulkaus incidento ir didžiulės avarijos. Sportiškam vairavimui taip pat labiau tinka padangos su kryptiniu protektoriumi. Tokios padangos šiek tiek greičiau dyla, tačiau užtikrina geresnį sukibimą ir sumažina akvaplanavimo riziką
Jei esate ramus ir akceleratoriaus pernelyg stipriai nespaudžiantis vairuotojas, galite rinktis šiek tiek pigesnes vasarines padangas. Šiuo atveju tinka ir padangos su simetrišku protektoriumi, kurio vidinė ir išorinė pusės – vienodos. Važiuojant mažesniu greičiu nebūtinas išskirtinis sukibimas, todėl jei daugiausiai vairuojate mieste galite rinktis ir siauresnes padangas. Galbūt plačios padangos ant kaimyno visureigio atrodo įspūdingai, tačiau jos taip pat lemia didesnes degalų sąnaudas, o apie tai taip pat verta pagalvoti.
Optimaliu tarpiniu variantu laikomos vasarinės padangos su asimetrišku protektoriumi. Tokių padangų vidinės ir išorinės protektoriaus pusės dizainas yra skirtingas, todėl efektyviai atlieka skirtingas funkcijas. Tai leidžia užtikrinti gerą sukibimą tiek ant sausos, tiek ant šlapios dangos, tačiau šių padangų montavimas jau nėra toks paprasta, kaip modelių su simetriniu protektoriumi, o dilimas – šiek tiek intensyvesnis.
Daug atskleidžiantis lipdukas
Nepriklausomai nuo vairavimo stiliaus ir vietovės, kurioje dažniausiai važinėjate, visuomet svarbus vasarinių padangų techninis parametras yra stabdymo kelias ant šlapios dangos. Tokios padangos automatiškai pasižymi geromis vandens išstūmimo savybėmis, o žinodami, kad lyjant lietui nekils papildomų problemų, o stabdymo kelias išliks minimalus, galėsite labiau pasitikėti automobiliu ir savo vairavimo įgūdžiais.
Svarbiausi padangų parametrai nurodomi ant jų klijuojamose lipdukuose. Svarbiausias iš jų, kaip jau minėjome, yra sukibimo indeksas, kuris iš esmės ir nurodo stabdymo efektyvumą ant šlapios dangos. Europos Sąjungoje parduodamos padangos išbandomos automobiliu ant šlapios dangos įsibėgėjant iki 80 km/val. greičio ir tuomet stabdant maksimaliu intensyvumu. Išmatavus atstumą padangos stabdymo efektyvumui priskiriama tam tikra kategorija. Geriausioms padangoms skiriamas A reitingas, o prasčiausioms – G. Tokia pati gradacija taikoma ir ekonomiškumo vertinimui. A klasės ekonomiškumo padangos pasižymės mažiausiu pasipriešinimu riedėjimui, o tai leis sumažinti degalų sąnaudas.
Trečias pateikiamas rodiklis – triukšmingumo lygis. Įprastai vairuotojai į tai nekreipia pernelyg daug dėmesio, tačiau reikėtų nepamiršti, kad net ir keletas papildomų decibelų gali sudaryti didžiulį skirtumą.
Kuo naujesnės, tuo geriau
Kaip ir renkantis žiemines padangas, perkant šiltajam sezonui skirtą apavą galioja svarbiausios kokybės vertinimo taisyklės.
- Pirma, jei galite tai sau leisti, ieškokite visiškai naujų padangų. Dalis pardavėjų raminančiu tonu bandys aiškinti, kad keletą metų sandėlyje laikytos padangos vis dar yra geros. Nors iš esmės tai nėra netiesa, reikia turėti omenyje, kad kuo gumos mišinys yra šviežesnis, tuo labiau įsigytų padangų charakteristikos atitiks gamintojo oficialiai pateikiamus skaičius. Taip pat rekomenduojama montuoti ne seniau nei prieš penkerius metus pagamintas padangas ir naudoti jas dar tiek pat, nepriklausomai nuo to, kiek kilometrų spėsite nuvažiuoti per tą laiką.
- Jei negalite sau leisti įsigyti naujausių žinomo gamintojo padangų, pasidomėkite jo valdomais vidutinės ar ekonominės klasės padangų prekių ženklais. Įprastai didžiosios kompanijos turi ne vieną tokią dukterinę įmonę, kurioms perduodamos šiek tiek senesnės technologijos. Tai jau nebus padangos sukurtos pagal pažangiausias technologijas, tačiau vertinant kainos ir kokybės santykį bei turint omenyje, kad gaunate nepasenusį gaminį, tokį variantą reikėtų apsvarstyti.
Išsirinkus ir sumontavus padangas pasirinktame sėkminga tolimesnė jų eksploatacija priklauso ir nuo paties vairuotojo. Gamintojai visuomet nurodo rekomenduojamą slėgį, kurį reikėtų reguliariai patikrinti vairuojant kasdien ir būtinai – leidžiantis į ilgesnes keliones.