Kodėl reikia keisti variklio alyvą? - Toptis.lt

Net techninėmis subtilybėmis pernelyg nesidomintys vairuotojai žino, kad nekeisti variklio alyvos galima tik planuojant automobilį parduoti į metalo laužą. Nuo tepimo kokybės priklauso absoliuti dauguma variklio parametrų, įskaitant išvystomą galią ir degalų sąnaudas, jau net nekalbant apie ilgaamžiškumą. Alyvos keitimas kiekvienam automobilio savininkui turėtų tapti papildomų klausimų nekeliančiu periodiškai atliekamu darbu.

Daugelį metų tobulinamos variklio alyvos tepimo savybės pastebimai pagerėjo, tačiau reikalavimai jos kokybei taip pat gerokai išaugo. Gamintojams mažinant darbinį tūrį ir tuo pat metu iš tų pačių motorų išspaudžiant didesnę galią apkrovos pastebimai padidėjo. Dažnai sakoma, kad šiuolaikinis variklis veikia tol, kol užtikrinamas nepriekaištingas jo tepimas.

Daugumoje šiuolaikinių variklių montuojamos turbinos, kurių ašelės tepimui naudojama ta pati alyva. Ilgesnį laiką naudojant užterštą alyvą ši svarbi detalė gali būti pažeista, o jos remontas – brangus malonumas. Paprastai tariant, norint važinėti automobiliu ilgesnį laiką, reguliarus alyvos keitimas yra privalomas. Variklio alyvos keitimas yra priskiriamas prie automobilio periodinio aptarnavimo darbų. Kitu atveju prireiks sudėtingo variklio remonto

Ką išduoda alyvos spalva?

Įsigijus naudotą automobilį variklio alyvos keitimas yra vienas pirmųjų darbų ruošiant transporto priemonę tolimesnei eksploatacijai. Tikrinti alyvos skaidrumą – ne itin produktyvus užsiėmimas, kadangi plika akimi tiksliai įvertinti jos užterštumo praktiškai neįmanoma. Naudojama alyva sensta ir dėl nuo cilindrų sienelių nuplaunamų deginių įgyja tamsesnę spalvą. Visgi tamsia spalva pasižymi nebūtinai vien tik sena alyva. Kai kurių prekės ženklu alyva natūraliai yra tamsesnės spalvos, tačiau tai nereiškia, kad jos kokybė – prastesnė.

Viena iš svarbiausių alyvos savybių – degimo produktų sutraukimas. Sugerdama vis daugiau degimo produktų alyva sensta ir nuo tam tikro momento nustoja efektyviai absorbuoti naujus suodžius. Nenuvalytos nuosėdos ir degimo produktai tuomet lieka ant variklio detalių.

Didėjant suodžių kiekiui alyvos savybės kinta, o labiausiai tai pastebima esant itin žemai ar labai aukštai temperatūrai. Detalės ir toliau tepamos, tačiau alyva jau ne taip efektyviai saugo jas nuo korozijos. Taip pat didėjant alyvos klampumui į tam tikras vietas, pavyzdžiui, variklio galvutės kanalus jos patenka pernelyg mažai. Sumažėjęs klampumas, apskritai, turi neigiamą įtaką tepimo efektyvumui.

Kada reikėtų keisti alyvą?

Alyvos keitimo intervalus galima rasti automobilio naudojimo vadove. Neturint tokio skaitinio po ranka populiariausių modelių techninės priežiūros rekomendacijos galima perskaityti internete. Variklio techninės priežiūros intervalai įprastai apskaičiuojami su 10 proc. atsarga. Taigi jei automobilis nėra eksploatuojamas ekstremaliomis sąlygomis, alyvą galite keisti ir šiek tiek vėliau, tačiau tuo piktnaudžiauti nederėtų.

Atitinkamai, reikėtų turėti omenyje, kad automobiliu daug važinėjant itin šaltu oru arba kuomet labai karšta, o taip pat dažnai vežiojant sunkius krovinius arba nevengiant pagreitėjimų maksimaliu tempu (pavyzdžiui, mėgėjiškose slalomo varžybose) alyvą reikėtų keisti dažniau nei rekomenduoja gamintojas. Įprastai alyvos keitimo intervalai lengviesiems automobiliams siekia nuo 10 iki 15 tūkt. kilometrų arba kartą per metus.

Dauguma meistrų taip pat nepataria pasitikėti ilgesniam naudojimui skirtomis alyvomis. Specialistai pažymi, kad daugeliu atvejų, teiginys apie tai, kad naudojant tokią alyvą keitimo intervalai padidės iki 30 tūkst. kilometrų – rinkodaros triukai. Automobilio savininkas turėtų prisiminti, kad praleistas vienas alyvos keitimas gali baigtis brangiu variklio remontu arba turbokompresoriaus perrinkimu.

Pats alyvos keitimas – nėra pernelyg sudėtingas darbas. Pagalbos gali prireikti tik aptarnaujant tuos modelius, kurių alyvos filtrai įrengti sunkiai pasiekiamose vietose. Tiesa, nusprendus savarankiškai keisti alyvą teks patiems pasirūpinti jos pristatymui utilizavimui.

Nepriklausomai nuo to, ar keičiama neseniai įsigyto, ar jau ilgesnį laiką turimo automobilio alyva, visuomet gera mintis pasižymėti tikslią keitimo datą ir automobilio ridą. Reguliaraus alyvos keitimo įrašai serviso knygelėje gali tapti rimtu privalumu vėliau parduodant automobilį antrinėje rinkoje.

Toptis autoserviso meistrai kviečia laiku pasirūpinti savo automobilio technine būkle ir išvengti sudėtingesnių remontų. Kviečiame atlikti važiuoklės patikrą ir pasirūpinti saugiomis kelionėmis. 

[booked-calendar style="list" calendar="52"]