Kokie yra automobilių variklių tipai ir rūšys? | TOPTIS

Automobiliai yra neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalis, todėl sunku įsivaizduoti gyvenimą be jų. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kas slypi po jūsų automobilio variklio dangčiu? Kaip veikia varikliai? Ir kokie yra skirtingi automobilių variklių tipai? 

Automobilio variklio anatomija

Automobilių varikliai yra sudėtingi mechanizmai, kurie degalus paverčia mechanine energija, kurios jėga yra varoma transporto priemonė. Variklis yra sujungtas su transmisija, kuri perduoda galią ratams.

Pagrindinės automobilio variklio sudedamosios dalys yra šios:

  1. Cilindrų blokas – tai pagrindinis variklio korpusas, kuriame yra cilindrai, stūmokliai ir alkūninis velenas. 
  2. Stūmokliai yra cilindriniai komponentai, kurie cilindruose juda aukštyn ir žemyn. Jie su alkūniniu velenu sujungti švaistikliais ir degalų energiją paverčia mechanine energija. 
  3. Alkūninis velenas yra besisukantis velenas, kuris stūmoklių grįžtamąjį judesį paverčia sukamuoju judesiu.
  4. Cilindrų galvutė yra cilindrų bloko viršuje, joje yra vožtuvai, uždegimo žvakės ir degalų purkštukai. 
  5. Vožtuvai valdo oro ir degalų srautą į cilindrus ir iš jų. 
  6. Uždegimo žvakės uždega cilindruose esantį oro ir degalų mišinį, todėl susidaro degimas, būtinas varikliui maitinti. 
  7. Degalų purkštukai degalus į cilindrus tiekia tiksliu kiekiu ir tam tikru laiku, kad degimas būtų optimalus.

Automobilių variklių tipai

Yra keli automobilių variklių tipai, ir kiekvienas iš jų pasižymi unikaliomis savybėmis ir privalumais. Apžvelkime labiausiai paplitusius automobilių variklių tipus.

  • Benzininis variklis.
    Benzininiai varikliai yra labiausiai paplitęs automobilių variklių tipas. Juose kaip degalai naudojamas benzinas, o degimo proceso metu sukuriama energija, kuria varomas automobilis. Benzininiai varikliai yra palyginti paprasti, efektyvūs, jų techninė priežiūra kainuoja nedaug.
  • Dyzelinis variklis.
    Dyzeliniai varikliai yra panašūs į benzininius, tačiau vietoj jų naudojami dyzeliniai degalai. Dyzeliniai varikliai pasižymi efektyvumu, ilgaamžiškumu ir sukimo momentu, todėl idealiai tinka sunkiasvorėms transporto priemonėms, pavyzdžiui, sunkvežimiams ir autobusams.
  • Hibridinis variklis.
    Hibridiniuose varikliuose benzininis variklis derinamas su elektriniu varikliu, taip padidinant degalų naudojimo efektyvumą ir sumažinant išmetamųjų teršalų kiekį. Hibridiniai varikliai gali būti varomi ir benzinu, ir elektra, o elektros variklis gali padėti benzininiam varikliui greitėjant.
  • Elektrinis variklis.
    Elektriniai varikliai varomi elektra ir akumuliatoriais. Jie neišmeta jokių teršalų ir yra itin tylūs bei efektyvūs. Tačiau jų veikimo nuotolis ribotas, todėl juos reikia dažnai įkrauti.
  • Rotacinis variklis.
    Rotaciniai varikliai unikalūs tuo, kad juose vietoj stūmoklių naudojamas besisukantis trikampio formos rotorius. Rotaciniai varikliai yra kompaktiški, galingi ir pasižymi dideliu galios ir svorio santykiu, tačiau jie nėra labai ekonomiški.
  • Wankelio variklis.
    Wankelio variklis yra rotacinio variklio tipas, kuriame naudojamas trikampio formos rotorius su ovalo formos korpusu. Wankelio varikliai yra kompaktiški, lengvi ir pasižymi dideliu galios ir svorio santykiu. Jie naudojami kai kuriuose sportiniuose automobiliuose ir motocikluose.
  • Variklis su turbokompresoriumi.
    Varikliuose su turbokompresoriumi naudojamas turbokompresorius, kuris padidina į variklį patenkančio oro kiekį, todėl padidėja galia. Varikliai su turbokompresoriumi yra galingesni ir efektyvesni už variklius be turbokompresoriaus, tačiau jie gali būti brangesni ir reikalauti daugiau priežiūros.

Supratimas apie automobilių variklių anatomiją ir tipus gali padėti priimti pagrįstus sprendimus perkant ir prižiūrint automobilį. Rinkdamiesi jūsų poreikius atitinkantį variklio tipą atsižvelkite į tokius veiksnius kaip degalų naudojimo efektyvumas, galia, išmetamųjų teršalų kiekis ir techninė priežiūra.

Pastaraisiais metais dėl susirūpinimo klimato kaita ir tradicinių benzininių ir dyzelinių variklių poveikiu aplinkai vis dažniau pasirenkami elektriniai ir hibridiniai varikliai. Tačiau benzininiai ir dyzeliniai varikliai vis dar turi savo vietą automobilių pramonėje, ypač sunkiasvorėse transporto priemonėse, kur efektyvumas ir galia yra labai svarbūs.

Nepriklausomai nuo to, kokio tipo variklį turite, norint, kad jis veiktų sklandžiai ir būtų išvengta brangiai kainuojančio variklio remonto, būtina reguliari techninė priežiūra. Tai apima alyvos ir filtrų keitimą, uždegimo žvakių ir degalų purkštukų tikrinimą, variklio švaros palaikymą. 

Toptis.lt teikia automobilio paruošimo techninei apžiūrai paslaugą, kad šis varginantis reikalas būtų mažiau apkartęs kiekvienam. O čia rasite išsamų straipsnį apie tai, ką reikėtų atlikti norint paruošti automobilį techninei apžiūrai ir nuvykus tikrinti automobilio, iškart gautumėte techninį pasą. 

[booked-calendar style="list" calendar="52"]