Automobilio vaistinėlės turinys nuo liepos 1d. | TOPTIS

Kad būtų užtikrintas maksimalus saugumas kelyje, labai svarbu yra pasiruošimas. Šalia jau esamų automobilio saugos priemonių, tokių kaip saugos diržai, oro pagalvės ir, be abejo, vairuotojų eismo taisyklių laikymasis, labai svarbu automobilyje turėti gerai sukomplektuotą pirmosios pagalbos vaistinėlę. 

Nuo 2023 m. liepos 1 d. Lietuvos Vyriausybė, atsižvelgdama į specifinius eismo dalyvių poreikius, nustatė minimalius reikalavimus automobilinėms pirmosios pagalbos vaistinėlėms. Šiomis taisyklėmis siekiama padidinti saugumą ir pasirengimą nelaimingų atsitikimų ar avarinių situacijų metu. 

Naujame automobilio pirmosios pagalbos rinkinyje Lietuvoje turi būti šie daiktai:

  1. Sterilūs įvairių dydžių pleistrai;
  2. Pleistras (ruloninis);
  3. Sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio sterilus padelis ne mažesnis kaip 10 cm x 10 cm, pats tvarstis ne mažesnis kaip 15 cm x ir 180 cm;
  4. Nesterilus tvarstis;
  5. Palaikomasis trikampio formos tvarstis;
  6. Pirmosios pagalbos žirklės;
  7. Speciali antklodė, skirta paguldyti ar apkloti nukentėjusįjį, ne mažesnė kaip 130 cm x 200 cm;
  8. Sterilus žaizdų tvarstis, ne mažesnis kaip 5 cm x 10 cm;
  9. Vienkartinės medicininės pirštinės;
  10. Vienkartinės apsauginės plėvelės / pirmos pagalbos gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti;
  11. Vienkartinis šalčio maišelis;
  12. Turniketas, skirtas stipriam (masyviam) kraujavimui galūnėse (rankose, kojose) stabdyti;
  13. Atmintinė – pirmosios pagalbos teikimo aprašymas arba atmintinė, turniketo naudojimo taisyklės.

Papildomos rekomendacijos

Nors aukščiau išvardyti daiktai yra minimalūs Lietuvos teisės aktuose nustatyti reikalavimai, patartina apsvarstyti galimybę įtraukti papildomų reikmenų, kurie papildytų jūsų automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlę:

  1. Skausmą malšinantys vaistai. Paracetamolis arba ibuprofenas gali būti įtraukti į vaistinėlę, kad laikinai palengvintų nedidelius skausmus.
  1. Lipni juosta. Lipnioji juosta naudinga tvarsčiams pritvirtinti arba sąnariams imobilizuoti išnirus ar lūžus.
  1. Kardiologinio kvėpavimo kaukė. Tai gali būti naudinga, kai prireikia gaivinti burna į burną.
  1. Šalčio paketas. Šaltas paketas arba momentinis ledo paketas gali padėti sumažinti patinimą arba palengvinti sužeidimų sukeltą skausmą.
  1. Skubios pagalbos kontaktinė informacija. Pridėkite atmintinę su svarbiausiais skubios pagalbos kontaktiniais numeriais, įskaitant vietinių pagalbos tarnybų, ligoninių ir asmeninius skubios pagalbos kontaktus.

Gerai aprūpinta automobilinė pirmosios pagalbos vaistinėlė yra labai svarbi siekiant užtikrinti greitą ir veiksmingą reagavimą į nelaimingus atsitikimus ar skubios medicininės pagalbos atvejus kelyje. Nepamirškite periodiškai tikrinti savo pirmosios pagalbos vaistinėlę, kad įsitikintumėte, jog visi daiktai yra geros būklės, jų galiojimo laikas nepasibaigęs, ir nedelsdami papildykite visus panaudotus ar pasibaigusio galiojimo daiktus. Taip pat, nelaimingi atsitikimai kelyje dažnai nutinka ne tik dėl kelių eismo taisyklių pažeidimų, bet ir dėl prastos automobilio priežiūros, todėl reikėtų periodiškai tikrinti automobilio važiuoklę, radus važiuoklės gedimus, nedelsiant atlikti važiuoklės remontą. Taip pat, vienas svarbiausių automobilio detalių norint užtikrinti saugumą – stabdžiai, todėl ypač svarbu periodiškai tikrinti stabdžius, prireikus atlikti stabdžių remontą

Be to, būtina susipažinti su tinkamu pirmosios pagalbos vaistinėlėje esančių daiktų naudojimu. Apsvarstykite galimybę išklausyti pirmosios pagalbos pagrindų kursą arba atnaujinti žinias naudodamiesi internetiniais šaltiniais. Taip įgysite reikiamų įgūdžių, kad galėtumėte veiksmingai ir užtikrintai suteikti pagalbą kritinėse situacijose.

Atminkite, kad automobilio pirmosios pagalbos rinkinys nepakeičia profesionalios medicininės pagalbos. Sunkiai susižeidus ar patyrus medicininę avariją, būtina nedelsiant kreiptis į pagalbos tarnybas.

Laikydamiesi Lietuvos Respublikos vyriausybės nustatytų reikalavimų ir atsižvelgdami į papildomus rekomenduojamus daiktus, galite susikurti gerai pritaikytą ir jūsų konkrečius poreikius atitinkantį automobilinį pirmosios pagalbos rinkinį. Pirmenybė saugumui ir pasirengimui kelyje yra ne tik teisinis reikalavimas, bet ir atsakomybė, galinti išgelbėti gyvybę.
Svarbu paminėti, kiekviename automobilyje privaloma turėti ne tik naujus reikalavimus atitinkančią vaistinėlę, bet ir tinkamą, gero galiojimo – gesintuvą. Nelaimės atveju kelyje, tai gali būti puiki pagalbinė priemonė užgesinti pradedantį degti ar užsidegusį automobilį. Plačiau apie automobilių gesintuvus, kaip juos išsirinkti ir kaip dažnai juos reikia keisti, skaitykite čia.

Visada atminkite, kad svarbiausia yra prevencija. Praktikuokite saugaus vairavimo įpročius, laikykitės kelių eismo taisyklių ir prižiūrėkite savo automobilio būklę, kad sumažintumėte avarijų ir avarinių situacijų riziką. 

[booked-calendar style="list" calendar="52"]