Kaip išsirinkti gesintuvą automobiliui? - Toptis.lt

Žmonėms įsisąmoninant, kad net ir iš pažiūros nedidelė avarija arba elektros sistemos gedimas gali paskandinti automobilį liepsnose, tik prieš techninę apžiūra gesintuvą besiskolinančių vairuotojų skaičius palaipsniui mažėja. Visgi renkantis šį svarbų priedą greta pirmosios pagalbos vaistinėlės ir šviesą atspindinčios liemenės reikėtų atkreipti dėmesį į keletą svarbių punktų.

Vis dar abejojantys gesintuvo nauda skeptikai turėtų žinoti, kad nuo 2022 metų sausio iki rugpjūčio Lietuvoje buvo užfiksuota beveik 600 transporto priemonių gaisrų, kurių metu buvo nepataisomai sugadinti 473 automobiliai, sunkvežimiai, mikroautobusai ir kita technika. Tokia statistika parodo, kad tinkamai nepasiruošus turimos transporto priemonės tiesiog nepavyks išgelbėti.

Kokį gesintuvą užtenka vežiotis pagal įstatymus?

Pagal šiuo metu galiojančias priešgaisrinė saugos taisykles lengvajame automobilyje reikia vežiotis ne mažesnės kaip 1 kg talpos gesintuvą. Tai reiškia, kad net ir pačiam mažiausiam modeliui galima išsirinkti gesintuvą, kuris lengvai tilptų salone. Galima laikyti ir bagažinėje, tačiau jei jis bus numestas po nereikalingais daiktais ir pamirštas, labai tikėtina, kad kritinėje situacijoje jo tiesiog nerasite.

Dažniausiai transporto priemonėms siūlomi gesintuvai su milteliniu arba angliarūgštės užpildu. Jeigu nutiktų taip, kad gesintuvą tenka panaudoti, po to nedelsiant reikia jį pristatyti apžiūrai. Šiuolaikiniai gesintuvai gali būti užpildomi pakartotiniam naudojimui, tačiau tai priklauso nuo įtaiso būklės.

Renkantis gesintuvą reikėtų įvertinti skirtingų užpildų privalumus ir trūkumus. Milteliniai gesintuvai išsiskiria maža kaina ir iš tolimesnio atstumo gali gesinti didesnį plotą, tačiau jais naudojantis susidaro itin daug dūmų, kurie blokuoja galimybę matyti ugnies židinį. Taip pat jei teks gesinti ir automobilio saloną miltelius po to bus sunku pašalinti.

Angliarūgštės gesintuvai neužterš automobilio ir netgi atvėsins įkaitusias dalis, tačiau jie yra sunkesni už miltelinius. Taip pat neatsargiai naudojantis dėl staigaus difuzoriaus ir gesintuvo korpuso atvėsimo galima nušalti rankas. Be to, naudojant šio tipo gesintuvą ne automobilio, o uždarų patalpų gesinimui, viduje padidės anglies dioksido kiekis. Atskirais atvejai tai gali sukelti hipoksiją.

Kokį gesintuvą iš tiesų rekomenduojama vežiotis?

Patirtis rodo, kad geriau turėti 1 kg gesintuvą, nei neturėti jokio.  Jo nauda prasidėjus gaisrui labai ribota. Vairuotojai pasakoja istorijas, kuomet automobilyje pradėjusią pliekstis ugnį pavyko numalšinti tik panaudojus ketvirtą tokį gesintuvą. Tokiais atvejais gelbėja pravažiuojantys žmonės, kurie nepagaili savo turimų priešgaisrinių priemonių.

Visgi viltis, kad tokioje situacijoje kiekvieną kartą išgelbės nepažįstamieji – ne pats racionaliausias sumanymas, todėl specialistai rekomenduoja rinktis dvigubai talpesnį – bent 2 kg gesintuvą. Vairuojantiems mikroautobusą ar didelį visureigį dėl to, apskritai, neturėtų kilti klausimų, tačiau didesnis gesintuvas gali padėti lengviau išgelbėti ir kompaktišką miesto hečbeką.

Taip pat visuomet reikėtų į šią riziką pažiūrėti ir iš kitos pusės. Kiekvienos išvykos metu gali tekti pabūti ugniagesiu-gelbėtoju ir padėti kitam vairuotojui užgesinti jo automobilį. Incidentui įvykus intensyvaus eismo kelyje pagalbininkų gali būti ir daugiau, tačiau nuošaliame ruože daug kas gali priklausyti nuo to, kokį gesintuvą turite Jūs.

Kaip dažnai reikia keisti gesintuvą?

Kiekvienas vairuotojas šiuo atveju pats prisiima riziką, tačiau specialistai rekomenduoja gesintuvus tikrinti ne rečiau kaip kas 12 mėnesių. Nenaudojamas gesintuvas dažnai guli numesti bagažinėje arba po automobilio sėdyne, todėl gali nutikti taip, kad prireikus panaudoti jis tiesiog neveiks.

Apžiūrai gesintuvą galima pristatyti į artimiausią priešgaisrinės saugos įrangos įmonę, kurioje tuo užsiimantys ekspertai įvertins įtaiso būklę. Pagal jų išvadas vairuotojui gali būti pasiūlytas vienas iš dviejų variantų – užpildyti gesintuvą ir naujo arba pakeisti jį nauju.

Autoįvykis kelyje, ne visada gali priklausyti nuo Jūsų, tačiau tai ką galite padaryti Jūs patys vardan savo saugumo – vairuoti tvarkingą automobilį. 

Autoservisas Toptis kviečia į automobilio techninę būklę žiūrėti atsakingai. Kviečiame pas mus atlikti važiuoklės remontąvairo traukės keitimasratų suvedimasgranatos keitimasamortizatorių keitimasguolių keitimassailenblokų keitimasšarnyrų keitimasspyruoklių keitimasšarnyrų restauravimasvairo kolonėlės remontas arba restauravimas.  Aušinimo sistemos remontąaušinimo skysčio keitimasradiatoriaus keitimastermostato keitimasvandens pompos keitimasDuslintuvų remontą ar virinimąSankabos keitimągreičių dėžės keitimas,  smagračio keitimasStabdžių remontąsuportų restauravimas ir remontasstabdžių diskų keitimasvamzdelių keitimaskaladėlių keitimas

Važiuokime saugiai ir saugokime vieni kitus.        

[booked-calendar style="list" calendar="52"]